Pelguranna retk.

Sel korral oli mul vaja suhteliselt kiiresti välja mõelda, kuhu teisipäevane retk teha. Laupäeval käisime ümber Ülemiste järve ja paari päevaga endale midagi väga suurt ja erilist selgeks ei jõua teha, seda enam et enne selgeks tegemist tuleb kusagilt ka info leida.

Vaatasin Tallinna kaarti ja ei tea, kuidas aga Pelguranna tundus sobiv kant. Ametlikult seal nagu polegi midagi, kõik mis mainimist väärt jääb justkui kõrvalasumitesse. Samas veidi ajalugu lugenud ja kaarti silmitsedes kannatas üks viie kilomeetrine ring kokku panna küll.

Esimesena jäi silma arhitektuuri ajalugu stalinovkadest ja hruštsovkadest. Samuti Alar Kotli poolt ketrusvabrikantidele tehtud puitmajad. Algne plaan oli teha Marxi ( Sõle) tn äärde stalinistlikud kvartalid kõige vajalikuga. Suur osa jäi tegemata sest Stalin suri ära aga mõned majade grupid on päris põnevad vaadata ja ette kujutada, kuidas seal kõik see värk välja oleks pidanud nägema. Õnneks jäid kultuuripalee ja Stalini kuju püstitamata 😀

Rahu kino, mis oli varasem vaatamisväärsus on lammutatud ja juba kerkib sinna uhiuus Maxima. Super 😀

Et oleks ka natuke loodusliku vaatamist kõndisime läbi Kopli kalmistupargi, mis tegelikuses jääb Kopli asumisse aga natuke võib ju kõrvalt ka võtta kui seal huvitavam on 🙂

Ka ranna ajalugu on põnev. Kuidas seda rajati, mis seal enne oli ja pärast. Miks seda vahepeal ei kasutatud jms. Päikeseloojangut kahjuks ei tulnud, isegi mitte õrnalt ja natuke. Oli ühtlaselt hall. Aga meri oli mõnusalt sile ja päris kõrge. Polegi ammu sinnakanti niiviisi sattunud.

Lõpuks veel Merkindluse kitsarööpmeline raudtee ja Nõukaaegne laiarööpmeline raudtee. Mis plaane seal edaspidi peetakse.

Kaart Sel korral on asumi piirid rohelised ja käigurada sinine 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.